50-lecie szkolnictwa specjalnego w Sieradzu

20 października 2011 roku świętowaliśmy jubileusz 50-lecia istnienia szkolnictwa specjalnego w Sieradzu. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwszą przygotowało grono nauczycieli, uczniów i rodziców, przenosząc zgromadzonych gości do czasów powstania pierwszej w Sieradzu szkoły specjalnej (1961), a następnie prezentując w multimedialnej formie najważniejsze wydarzenia ze świata, Polski i sieradzkiego Ośrodka z ostatnich 5 dekad. Nie zabrakło również innego typu atrakcji artystycznych: teatru żywego planu - krótkich, zabawnych scenek utrzymanych w stylistyce danej dekady, a także teatru ruchu i form plastycznych. Występy zespołów artystycznych uświetniał Amatorski Chór Nauczycieli. Najważniejszym jednak bohaterem jubileuszowego przedstawienia był król Maciuś - postać z książki Janusza Korczaka, symbolizująca uczniów naszej szkoły - który ucieka na początku spektaklu z logo Ośrodka, by poszukać swego miejsca na Ziemi.

W podróży poprzez dekady, w gąszczu wydarzeń, związanych z historią szkoły i pojawiającymi się na scenie znakomitymi postaciami (wśród których znaleźli się poprzedni dyrektorzy szkoły oraz obecne kierownictwo) towarzyszy mu Ania, nieoceniona przewodniczka. Maciuś dowiaduje się, kim jest, skąd pochodzi, przekonuje się, że ma wspaniałą szkolną rodzinę, wielu nieocenionych przyjaciół (uroczyście nadaje honorowy tytuł "Przyjaciela Dziecka": p. Elżbiecie Cieślak, p. Zbigniewowi Krasińskiemu, p. Władysławowi Maciejewskiemu, p. Dariuszowi Olejnikowi, p. Agacie Pająk, p.Tadeuszowi Sowale, p. Henrykowi Waludzie) - więc postanawia wrócić i wskakuje na logo. Wraca do domu, gdzie czuje się bezpieczny, doceniony i - jak zapewnia p. dyrektor Iwona Górka - wyjątkowy.

Wyjątkowym okazał się dzień naszego święta również dzięki obecności wielu znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: p. Dorota Ryl (wicemarszałek województwa łódzkiego), p. Henryk Waluda (przewodniczący Rady Powiatu Sieradzkiego), p. Edward Szewczyk (zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego), p. Dariusz Olejnik (przewodniczący Zarządu Powiatu Sieradzkiego), p. Zbigniew Krasiński (członek Zarządu Powiatu Sieradzkiego), p. Cezary Szydło (wiceprezydent miasta Sieradza), poprzedni dyrektorzy SOSW w Sieradzu: p. Alina Szczepaniak, p. Tadeusz Sowała, p. Hanna Banach (p.o. dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty), p. Regina Jaworska (prezes sieradzkiego oddziału ZNP), a także dyrektorzy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej, poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków pomocy społecznej, duchowieństwo, harcerze (dh Krystyna Mikita, dh Bolesław Majewski), przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, zaprzyjaźnieni i współpracujący z nami przedstawiciele prywatnej przedsiębiorczości, emerytowani nauczyciele i pracownicy Ośrodka, rodzice, media.

Drugą część uroczystości stanowiło spotkanie koktajlowe, w czasie którego można było skosztować potraw prosto z pracowni gospodarstwa domowego naszej szkoły, podziwiać wielkoformatowe tablice stylizowane na szpalty gazet z lat 1961 - 2011, zawierające fragmenty kronik szkolnych, wywiady i artykuły prezentujące dorobek szkoły, a także po prostu spotkać znajomych z dawnych lat i powspominać.