Aktualności

UPOWSZECHNIANIE REZULTATÓW W WODN
W dniu 9 października 2019 r. odbyło się upowszechnianie rezultatów w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu po odbytych szkoleniach z projektów "Poszukiwanie metod prewencji przedwczesnego kończenia nauki na podstawie doświadczeń europejskich II" oraz "Przyszłość zaczyna się dziś". Nauczyciele SOSW : Anna Kłaniecka, Beata Fogiel-Dobiecka, Danuta Piekarczyk-Cola, Marlena Chudecka, Maria Wika oraz Zbigniew Flanek zaprezentowali się w ramach Akademii Wychowawcy i przekazali swoją , pozyskaną na szkoleniach, wiedzę i doświadczenie.
http://wodnsieradz.pl/8-aktualnosci/484-akademia-wychowawcow-otwarte-wystapienia
JESIENNE KANAPKI - KONKURS KOLOROWO,SMACZNIE I ZDROWO

Kanapka jest smaczną i pożywną przekąską. Można w niej ukryć wiele witamin zawartych w warzywach. A jesień to pora zbioru warzyw, więc jest w czym wybierać, żeby przygotować smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki.
Uczniowie ZTC i ZTB uczestniczyły w cyklu zajęć o zdrowym odżywianiu, pod hasłem Kolorowo, smacznie, zdrowo. Dzieci poznały ,,piramidę żywienia”, dowiedziały się, że w warzywach i owocach są ukryte witaminy.
Podsumowaniem zajęć o zdrowym odżywianiu była lekcja, na której uczniowie pod okiem wychowawców I.Maćczak i M.Frycie przygotowali jesienne kanapki.
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
4 listopada 2019 roku, w ramach realizacji programu ,, Jestem przyjacielem przyrody” odbyło się spotkanie, którego tematyką była ,,Jesień w lesie”. Uczestniczyło w nim 40 uczniów z ZT SP i SPP. Już od kilku lat współpracujemy z nadleśnictwem w,,Złoczewie”, wspólnie organizując spotkania z dziećmi, których tematyką są pory roku. Dzieciom podoba się taka forma zajęć. Uczą się o lesie, o tym jak się zachować w lesie, o zwierzętach, o wycinaniu drzew, o pracy leśnika. Spotkania te mają bawić ale przede wszystkim uczyć. Dlatego jednym z tematów zajęć było przypomnienie zasad postępowania w lesie. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek o zwierzętach i owocach lasu. Tworząc prace plastyczne po spotkaniu z leśnikiem, utrwalały zdobyta wiedzę.
WIZYTA W CHORWACJI
Od 21 do 25 listopada 2019 roku grupa młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu przebywała w Chorwacji w miejscowości Popovac, realizując zadania z projektu Erasmus+ „Przyszłość zaczyna się dziś” - KA229 2018-1-PL01-KA229-050749. Oprócz 12-osobowego zespołu z Polski, w zajęciach projektowych wzięli udział Hiszpanie (10 osób), Włosi (10 osób) oraz gospodarze. Spotkanie pod tytułem „Pasje, które łączą” obfitowało w szereg warsztatów (sportowe, taneczne, muzyczne, artystyczne, folklorystyczne) i wspólnych aktywności, jak: zajęcia integracyjne, wieczór karaoke, sadzenie drzewka przyjaźni, zwiedzanie skansenów i miejsc, związanych w kulturą i tradycją Chorwacji - starówka w Zagrzebiu, Osjeku, oglądanie zabytkowych narzędzi, urządzeń rolniczych, kościołów: katolickich, prawosławnych. W czasie pobytu w Popavacu została nakręcona druga część filmu „Marzenia się spełniają”. Uczniowie intensywnie i pracowicie spędzili czas, zawiązując międzynarodowe przyjaźnie i realizując zadania projektowe. Teraz z niecierpliwością oczekują kolejnej wymiany uczniów, tym razem w Hiszpanii, w Katalonii w lutym następnego roku.
WYCIECZKA DO GRODU RYCERSKIEGO
Dnia 18.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli wraz z opiekunami w wycieczce do Grodu Rycerskiego Byczyna. Byczyna to jeden z największych i nielicznych w Polsce i Europie zrekonstruowanych grodów będącym nie tylko atrakcję turystyczną, ale również centrum spotkań ruchu rycerskiego. Nasi uczniowie mogli poczuć się jak rycerze, przenieśli się w odległe czasy średniowiecza i uczestniczyli w warsztatach tkackich , ceramicznych, nauki pisania gęsim piórem oraz pokazie zbroi gdzie sami mogli przekonać się o wygodzie metalowych zbroi , szyszaków i hełmów. Wycieczce towarzyszyła wspaniała pogoda i dobry humor.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze..”. W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami przygotowali część artystyczną dla całej społeczności szkolnej. Nasi najmłodsi uczniowie przedstawili inscenizację wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, natomiast najstarsi wychowankowie przygotowali piękne przedstawienie „Pewnego razu w ogrodzie”. Po występach odbyła się krótka akcja – flashmob w ramach projektu Erasmus+ „Przyszłość zaczyna się dziś”, w czasie której uczniowie i nauczyciele okazali sobie nawzajem sympatię i uznanie. Podczas akademii zostały przyznane nagrody dla wyróżnionych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. W miłej atmosferze, pełnej kolorów, uśmiechów i radości uczciliśmy święto polskiej szkoły.
W dniu 8.10.2019 r. klasy pierwsze i klasa druga Branżowej Szkoły I Stopnia pod opieką p.L.Durskiej i p.A.Szczepańskiej wzięły udział w spotkaniu z zakresu doradztwa zawodowego, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Tematyka spotkania dotyczyła między innymi: ogólnych informacji o zawodach, w szczególności tych deficytowych, umiejętności pisania CV i listu motywacyjnego, prowadzenia rozmowy o pracę (uczniowie odgrywali scenki rodzajowe) i o tym jak zachować się podczas takiej rozmowy. Serdeczne podziękowania dla Pani Anety Gwis, która zorganizowała i poprowadziła dla nas powyższe zajęcia.
TURNUS REHABILITACYJNY W USTCE
W dniach 16-30 września podopieczni naszego Ośrodka wraz z opiekunami przebywali na turnusie rehabilitacyjnym w Pensjonacie „Lawendowa Przystań” w Ustce.
Podczas pobytu spotkali się tam z miłą , przyjazną i życzliwą atmosferą właścicieli i pracowników. Pensjonat położony jest nieopodal lasu .Doskonała lokalizacja z dala od zgiełku gwarantowała dobry komfort wypoczywania. Odległość od morza to zaledwie 700m, sosnową, oświetloną alejką, zachęcała do częstych spacerów na plażę i zbierania grzybów. Do naszej dyspozycji były: plac zabaw dla dzieci, basen kryty, sala fitness oraz liczne zabiegi rehabilitacyjne, w okolicy: boisko i zewnętrzna siłownia. Pobyt w Domu Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym był także doskonałą okazją do częstych wycieczek, jedną z nich była objazdowa wycieczka ciuchcią po Ustce z przewodnikiem. Właściciele ośrodka zapewnili nam także liczne rozrywki takie jak np. koncerty piosenek, zabawy taneczne, ognisko, warsztaty pracy w glinie i inne
NOWY PUNKT DYDAKTYCZNY W SOSW
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sieradzu powstał Leśny Zakątek Maciusia- ogródek dydaktyczny, zbudowany dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach dotacji nr 624/EE/D/2018.
Leśny Zakątek Maciusia powstał na placu obok internatu. Ogródek składa się ze stanowisk wspomagających prowadzenie zajęć terenowych z edukacji ekologicznej. Dzięki niemu nasi uczniowie mogą prowadzić obserwacje przyrody, poznawać rośliny, rodzaje drzew, grzyby jadalne i trujące oraz owoce, jakie daje las – mówi Angelika Skrobała, p.o. dyrektor SOSW w Sieradzu.
Na nową pracownię pod chmurką sieradzka placówka pod koniec ubiegłego roku dostała z WFOŚiGW 47 tys. zł. Wkład własny z budżetu Powiatu Sieradzkiego wyniósł 5600 zł.
Autorem zdjęć jest p.T. Oszczęda.
PROJEKT LEPSZY START
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Sieradzu informuje, iż rozpoczął się kolejny rok trwania projektu „Lepszy start” nr RPLD.11.01.02-10-0015/18.
Dla uczniów szkoły podstawowej przewidziano następujące zajęcia:
- zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, niemieckiego, przyrody/geografii;
- warsztaty przedsiębiorczość, trening współpracy, umiejętność uczenia się/ rozwiązywania problemów, kreatywność i innowacyjność;
- zajęcia technologia informacyjno- komunikacyjna;
- zajęcia specjalistyczne- korekcyjno-kompensacyjne/komunikacji alternatywnej, logopedyczne/neurologopedyczne, psychoedukacyjne, terapia pedagogiczna;
- poradnictwo- porady i konsultacje pedagogiczne i logopedyczne dla uczniów/uczennic oraz rodziców uczniów.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Projekt „Lepszy start” nr RPLD.11.01.02-10-0015/18
współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramachRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa łódzkiego na lata 2014-2020
Zapraszamy!
Jeśli mają Państwo pytania, zapraszamy do biura projektu, które mieści się w naszej placówce, pokój psychologa w szkole.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
23 września odbyło się spotkanie z policjantem w ramach programu wychowania komunikacyjnego „Bądź bezpieczny”.Tematem spotkania była pogadanka "Bezpieczna droga do szkoły - zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu ulicznym".
Nauczycielki naszego Ośrodka, będące jednocześnie działaczkami- wolontariuszkami Stowarzyszenia „Ab Ovo” panie Urszula Dalmata, Sylwia Wojtyniak oraz Danuta Piekarczyk – Cola uczestniczyły w szkoleniach poszerzających wiedzę o wolontariacie. Swą edukację w tym temacie rozpoczęły 15.10.2018 r. kiedy to w Regionalnym Centrum Wolontariatu „Centerko” w Łodzi, zapoznały się z „Wolontariatem w pierwszych krokach”. Następnie zakwalifikowały się do Projektu „Regionalnego Punktu Doradztwa Wolontarystycznego” dofinansowanego z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 i realizowanego w terminie 01.03.2019 – 30.11.2020, aby przez najbliższe 1,5 roku uczyć się wdrażania nowych rozwiązań w placówkach, związanych z organizacją i zarządzaniem wolontariatem. Do tej pory odbyły szkolenia w Centrum OPUS w Łodzi, gdzie wraz z liderami i koordynatorami Lokalnych Centów Wolontariatu, nasze panie nauczycielki uczestniczyły w warsztatach o tematyce : „Wolontariat w teorii i w praktyce”(31.05.2019), „ Liderzy i koordynatorzy Lokalnego Centrum Wolontariatu”( 18.06.2018 r.) oraz „Trening dla trenerów”( 24.09.2019 r.). Program jest w toku realizacji, a po kolejnych szkoleniach, warsztatach oraz działaniach wspierających tutora i wizytach studyjnych przewidywane jest powstanie „Lokalnego Centrum Wolontariatu”.
WYCIECZKA DO CERAMILANDII
25 września uczniowie zespołów terapeutycznych szkoły podstawowej wraz z nauczycielami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Ceramilandii w Lutomiersku, gdzie odbyły się warsztaty ceramiczne, po których czekała na nas zabawa w parku rozrywki - figloraj oraz obiad.
CERAMILANDIA to miejsce, gdzie na twarzach dzieci królował uśmiech i zadowolenie, to miejsce magiczne, do którego chce się wracać, aby przeżyć kolejne radosne chwile w krainie nauki, zabawy i rozrywki. Wszyscy zadowoleni i spełnieni wróciliśmy do szkoły. Organizatorkami wycieczki były: p. J.Bronka, p. I. Pietruszewska, p. A. Wencwel i p. J.Flanek.

Dnia 20 września 2019 roku reprezentacja naszego Ośrodka udała się na plac Wojewódzki w Sieradzu z hasłami w obronie środowiska. W tym dniu, przed Urzędem Miasta, zebrali się uczniowie szkół sieradzkich, którzy swoją obecnością potwierdzili uczestnictwo w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Protest ten był częścią akcji organizowanej na całym świecie, poprzedzającej szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku. Do demonstracji zainspirowała uczniów 16-letnia aktywistka szwedzka Greta Thunberg. Niewielu uczniów z naszej szkoły mogło wziąć udział w tym wydarzeniu ale poszerzając wiedzę na temat zmian klimatycznych, uczniowie klas SPP przygotowali plakaty „Ratujcie naszą Ziemię” oraz „Nasze pokolenie ocali Ziemię”. Akcję przeprowadziła pani Danuta Piekarczyk – Cola.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
2 września 2019 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, na którą przybyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor Angelika Skrobała powitała wszystkich po wakacjach, odczytała list Pana Ministra Edukacji Narodowej. Pani Barbara Madalińska przedstawiła rys historyczny z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dyrekcja zapoznała społeczność szkolną z ważnymi sprawami organizacyjnymi na nowy rok szkolny. Następnie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami klas.