Aktualności

SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM NADLEŚNICTWA ZŁOCZEW
10.02.2020r. w naszym Ośrodku odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji programu ekologicznego „Jestem przyjacielem przyrody”. Tym razem, pan leśniczy opowiedział uczniom o ptakach i zwierzętach żyjących w środowisku leśnym, o ich zwyczajach i potrzebach. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Dużo radości przysporzyła uczniom zabawa w rozpoznawanie tropów. Na koniec uczestnicy otrzymali kolorowe zakładki i kalendarzyki. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze a wysłuchane wiadomości i ciekawostki poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci.
LOGORYTMICZNE ZAJĘCIA OTWARTE "ZIMA"
Dnia 5.02.2020 r. w ramach realizacji programu "Rytmika i logorytmika w edukacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, pt.: "Rytm, ruch mowa" czyli zabawa gotowa". Terapia i zabawa słowem, dźwiękiem i ruchem odbyły się zajęcia otwarte dla uczniów zespołów terapeutycznych, rodziców i nauczycieli. Podczas spotkania przeprowadzono zabawy rytmiczne, inscenizacje ruchowe do piosenek: "Kiwamy głowami", "Zimowa wyliczanka","Hu, hu, ha - nasza zima zła", ćwiczenia ortofoniczne, artykulacyjne oraz zabawy oddechowe i rytmiczno-ruchowe o tematyce zimowej. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zajęciach, do zabawy włączali się również rodzice. Zaproponowany rodzaj aktywności w szczególny sposób ma oddziaływanie profilaktyczne i korygujące na wymowę uczniów.
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2020
W dniu 10 stycznia odbyło się spotkanie uczniów w ramach realizacji programu "Bądź bezpieczny" pod hasłem: Bezpieczne ferie zimowe. Uczniowie zdobyli wiedzę jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe, obejrzeli prezentację multimedialną, poznali zasady bezpiecznych zabaw zimowych, rozwiązywali zagadki i quiz dotyczący bezpieczeństwa. Uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz obejrzeli krótkometrażowy film pt.: "Przepis na bezpieczne ferie". Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii!!
KOLĘDOWANIE I JASEŁKA W SOSW
Grudzień niezmiennie kojarzy się ze świętami. Co roku w naszej szkole staramy się stworzyć magiczną atmosferę wprowadzając wyjątkowy nastrój. Uczniowie i nauczyciele przygotowali Szkolne kolędowanie. Nasi najmłodsi wychowankowie przedstawili opowieść o narodzeniu Jezusa, zespól „Zakręcone” - świąteczny taniec do piosenki „Jingle Bells”, a grupa nauczycieli zaprosiła do wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich kolęd. Ogłoszono wyniki konkursów plastycznych: „Mam prawo do miłości” oraz „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”. W miłej atmosferze, przy dźwiękach instrumentów, pełni radości zanieśliśmy świąteczny nastrój do naszych domów… „ (…) za kilka godzin przecież Wigilia! Jedyna taka na świecie, polska. Rodzinna, pełna bliskości, solidarności, harmonii, dobroci, przebaczenia, pojednania..”
KALENDARZ 2020
Mikołajki w naszej szkole przybrały nadzwyczajny charakter. W dniu 6 GRUDNIA 2019r odbyła się promocja kalendarza SOS-W na rok 2020. Bohaterami zdjęć byli nasi wspaniali uczniowie, którzy prezentowali dwanaście zawodów odpowiadających kolejnym miesiącom roku. Dzięki osobom oddanym swojej pasji i chętnym do spełniania marzeń m.in Tomasz Piętka, Marzena Krogulecka, Tomasz Jurewicz, Natalia Kalinowska, Martyna Bogdańska, Kamila Rosińska, Mateusz Kuta, Emila Salamon, Artur Hajdukiewicz powstał piękny kalendarz. Promocja wpisała się również w realizację zadań projektu Erasmus plus „Przyszłość zaczyna się dziś”, ponieważ marzenia dotyczące przyszłości, ulubionych zawodów, są częścią działań projektowych, jak również spektakl w konwencji teatru ruchu pt. „Wehikuł czasu”, opowiadający o konsekwencjach decyzji podejmowanych w życiu, zaprezentowany przez Amatorski Teatr Dorosłych „Masakra”.
WSPOMÓŻ PSIAKA I KOCIAKA
„Wspomóż psiaka lub kociaka” - pod takim hasłem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu przeprowadził zbiórkę rzeczową dla schroniska FUNNY PETS w Czartkach. Cała społeczność szkolna wykazała się wielkim sercem i wrażliwością na los bezdomnych zwierząt. Dzięki mobilizacji uczniów, samorządu szkolnego, wolontariatu, rodziców i nauczycieli udało się zebrać pokaźną ilość karmy oraz innych niezbędnych rzeczy. 13 grudnia grupa uczniów wraz z opiekunami p.I.Pietruszewską, p.A.Maślak i p.K.Dawid-Jędrysiak udała się do schroniska, aby przekazać dary. Na miejscu poznali sytuacje bezbronnych zwierząt i spędzili z nimi trochę czasu. Organizatorzy zbiórki serdecznie dziękują za zaangażowanie.
BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY
O tym, jak szkodliwe jest palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, dowiedzieli się uczniowie szkoły podstawowej na zajęciach pr. "Używki i ich szkodliwość- NIKOTYNIZM" realizowanych z programu "Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy". Uczniowie na zajęciach oglądali prezentację, śpiewali piosenkę, rozpoznawali przyjemne i nieprzyjemne zapachy, rozwiązywali krzyżówkę, wykonywali plakaty oraz ilustrowali ruchem treść opowiadania sytuacyjnego. Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu i życiu. Zajęcia odbywały się 25 i 28 listopada 2019r.
WYCIECZKA HARCERSKA DO ZAŁĘCZA WIELKIEGO
6 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku "Żywioły" była inicjatorem wycieczki harcersko-szkolnej do Załęcza Wielkiego, która odbyła sie 10 grudnia 2019 r. Było leśne harcowanie, i harcerska gawęda, pląsy, śpiewowisko i plastyczne działania twórcze. Wróciliśmy rozśpiewani, weseli i napełnieni harcerskimi ideałami ... oczywiście z czekoladowymi Mikołajami . Wyjazd zorganizowały druhny: A. Kałdońska-Plockl, I. Komorowska, A. Król, J. Stencel, M. Szczuko.
II SZKOLNY KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ
25 listopada odbył się II SZKOLNY KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ
Uczestniczyło w nim 25 artystów. Z okazji roku Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, twórcy opery narodowej, a przede wszystkim ogromu pieśni. Konkurs rozpoczął się od wykonania utworu „Wlazł kotek na płotek”, na kanwie kanonu Stanisława Moniuszki. W repertuarze mogliśmy usłyszeć również polskie piosenki, pieśni ułańskie, polskie tańce.
Uczniowie zaprezentowali rozmaite formy muzyczne: śpiew, ruch przy muzyce, inscenizacje do piosenek, ćwiczenia rytmiczno – ruchowe, rytmogesty, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
Po emocjonujących pokazach jury przyznało nagrody, upominki. Sponsorami byli: Stowarzyszenie Ab Ovo i WSzW w Łodzi.
Dziękujemy za udział. Zapraszamy za rok:)
Organizatorzy: Joanna Cajdler, Elżbieta Chrzanowska, Agnieszka Król
DZIECI - OFIARY PRZEMOCY W RODZINIE- KONFERENCJA
28 listopada 2019 r. Pani Marzena Szczuko uczestniczyła w Powiatowej Konferencji organizowanej przez PCPR w Sieradzu "DZIECI - OFIARY PRZEMOCY W RODZINIE" Treści wykładów i wystąpień zostaną rozpowszechnione na szkoleniu zespołu pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
PIERWSZA POMOC
22 listopada 2019r. odbyło się spotkanie „Widzę - reaguję”
w ramach realizacji programu „Bezpieczny w domu, w szkole i na ulicy”. Celem głównym zajęć było kształtowanie postaw odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia innych osób. Podczas spotkania uczniowie szkoły podstawowej poznali/utrwalili zasady pierwszej pomocy. Min. obejrzeli film animowany pt. „Doktor Kręciołek”, przypomnieli sobie numery alarmowe do służb ratowniczych w Polsce. Uczniowie razem z prowadzącą odegrali scenki sytuacyjne: rozmowa z dyspozytorem pogotowia, wzywanie pomocy. Sprawdzali stan poszkodowanego, udrażniali drogi oddechowe
i ćwiczyli układanie człowieka w pozycji bocznej ustalonej.
KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 28 ,11 19 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. Józef Piłsudski jako Marszałek, żołnierz, tato’’. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, Wzięło w nim udział wielu uczestników, a wyróżniono 15 osób, którzy pokazali iż temat historyczny jest ciekawym tworzywem plastycznym.
SPOTKANIE Z HISTORIĄ NASZEGO REGIONU
Dnia 26.11.2019 odbyło się spotkanie z Panem Pawłem Jezierskim pracownikiem Powiatowej Biblioteki Publicznej,w Sieradzu historykiem i miłośnikiem starego kina i czasów międzywojennych. W naszej szkole gość przedstawiał uczestnikom wiele faktów historycznych dotyczących dziejów Polski ,naszego regionu sieradzkiego.
IX IMPREZIE INTEGRACYJNEJ W WIERUSZOWIE
03. XII. 2019r. uczestniczyliśmy w IX Imprezie Integracyjnej w Wieruszowie Śpiewać, tańczyć każdy może. Naszą szkołę reprezentowały: Grupa taneczna "Zakręcone" wykonując radosną, pogodną choreografię do utworu"Jingle Bells"oraz Natalia Wojterzak w piosence "Melodia".
Imprezie towarzyszyły inne atrakcje: malowanie twarzy, wspólny posiłek, słodki poczęstunek, zabawy przy muzyce. Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród, dyplomów, medali.
Dziękujemy uczestnikom za udział i dobrą zabawę:)
Opiekunowie: Agnieszka Gałązka, Agnieszka Król
DEKOROWANIE PIERNIKÓW
Już po raz kolejny cała społeczność porannej, szkolnej zmiany spotkała się na dekorowaniu pierniczków.To było coś więcej niż rysowanie wzorów na ciasteczkach. W magicznej atmosferze zbliżających się świąt przy świątecznych dekoracjach z żywego świerku oraz płynących bożonarodzeniowych utworach cała "drużyna pierniczkowa", przy wsparciu starszych uczniów z pracowni gastronomicznej wyrabiali, wałkowali, wypiekali pierniczki. Uczniowie przygotowywali ozdoby, lukry oraz wykonywali ciekawe wzory na piernikach. Pięknie zapakowane zostały zabrane przez uczniów do domu.Nauczyciele odpowiedzialni: J. Bronka, A. Mikołajczyk, I.Pietruszewska, A. Wencwel.