Aktualności

DZIEŃ CHŁOPAKA NA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Na świetlicy szkolnej 28 września, zorganizowano Dzień Chłopca. W tym dniu zostały złożone życzenia i na każdego czekał słodki upominek w postaci cukierka. Uwiecznieniem tego Święta była dyskoteka świetlicowa, podczas której wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. Dzień Chłopca w świetlicy szkolnej naprawdę był udany:)
LEKCJA HISTORII W MUZEUM OKRĘGOWYM W SIERADZU
Dnia 25 września 2018 roku grupa wychowanków naszego ośrodka składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, Gimnazjum oraz Branżowej Szkoły I stopnia uczestniczyła w lekcji historii w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystawę czasową pt.: "OCALENI Z NIELUDZKIEJ ZIEMI" ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Nasi uczniowie poznali losy Polaków zesłanych, wysiedlonych i deportowanych przez władze rosyjskie na katorgę lub przymusowe osiedlenie "w nieludzkiej ziemi" .Tak nazywano dalekie kraje Syberii w latach 1721-1865, a później w latach 1940-1941. Wielką skalę deportacji, podczas okupacji sowieckiej po 1939 roku, pokazywały dane o ilości zesłanych osób: podczas pierwszej deportacji zesłano około 141 tys. obywateli polskich, druga wywózka dotknęła ok. 61 tys. ludzi z czego 80% całości transportów stanowiły kobiety i dzieci. Trzecia deportacja pochłonęła ok. 79 tys. osób, głównie Żydów. Podczas ostatniej wielkiej wywózki ludności zesłano około 42 tys. ludzi.
Ta lekcja historii i bohaterstwa naszych rodaków odbyła się zgodnie z harmonogramem działań i imprez zaplanowanych na 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszym ośrodku.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
1 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat "bezpieczna droga do szkoły" przeprowadzonej przez przedstawiciela Komendy Policji Powiatowej w Sieradzu. Ponadto obejrzeli prezentacje multimedialna "Bądź bezpieczny" i film instruktażowy o bezpieczeństwie w ruchu ulicznym.
KONKURS PLASTYCZNY
W konkursie "Depresja w twoich oczach" wzięła udział młodzież szkół podstawowych z II i III klas gimnazjalnych z powiatu sieradzkiego oraz pacjenci Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Warcie. W śród uczestników byli również nasi uczniowie SOSW : Amelia Świniarska , Adam Kałuża, Natalia Wojterzak -; zdobyli wyróżnienia z pośród 90 prac nadesłanych na konkurs .Podkreślenia wymaga fakt, że konkurs zbiega się w czasie z ważną rocznicą dla Centrum Psychiatrycznego. W tym roku mija bowiem 110. rocznica utworzenia szpitala w Warcie. Konkursowi towarzyszyły spotkania, dyskusje i warsztaty pod hasłem: "Lepiej rozmawiać, pokazywać zachowania prozdrowotne niż leczyć". Uczestnicy spotkali się z dietetyk Dorotą Cieślak, z założycielką szkoły tańca "Arabeska", Anetą Barton oraz z instruktor fitness Magdaleną Ulas.
Honorowym patronem konkursu był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
NARODOWE CZYTANIE 2018
10 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję " Narodowe Czytanie 2018". Poznawali powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Na zakończenie zajęć każdy wykonała projekt swojego szklanego domu. Spotkanie z lekturą przygotowała i przeprowadziła p. M. Szczuko.
PROJEKT ERASMUS +
Od 1 września 2018r. do 30 listopada 2019r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu będzie realizował kolejny już - finansowany z Programu Erasmus+, współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej – projekt pt. "POSZUKIWANIE METOD PREWENCJI PRZEDWCZESNEGO KOŃCZENIA NAUKI NA PODSTAWIE DOŚWIADCZEŃ EUROPEJSKICH II".
Na ten cel placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 38 815,00 EUR- nr umowy 2018-1-PL01-KA101-049152.
Projekt to kontynuacja działań, które placówka rozpoczęła w ubiegłym roku szkolnym realizując przedsięwzięcie z sektora Kształcenie zawodowe.
Głównym celem Projektu jest wprowadzenie modyfikacji w istniejące rozwiązania na poziomie naszej placówki specjalnej w obszarze prewencji zjawiska przedwczesnego kończenia szkoły przez uczniów z niepełnosprawnością.
Projekt ma wpłynąć na zwiększenie liczby mobilności kadry edukacji szkolnej, podnieść ich kompetencje poprzez zdobycie nowej wiedzy i umiejętności związanych z minimalizowaniem zjawiska przedwczesnego kończenia edukacji poprzez udział w różnorodnych specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018 roku na placu przed internatem odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, na którą przybyli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu P. dyr. I. Górka powitała wszystkich po wakacjach, odczytała list pani Minister Edukacji Narodowej. Dyrekcja zapoznała społeczność szkolną z ważnymi sprawami organizacyjnymi na nowy rok szkolny. Następnie odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami klas.
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH NASZYCH WYCHOWANKÓW W PBP W SIERADZU
Podczas wakacji można obejrzeć ciekawą wystawę prac plastycznych uczniów SOSW w Sieradzu. Prace wystawione są ta w Dziale dla Dzieci Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Wystawa potrwa od 18 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. Zapraszamy.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Dnia 22 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Pani dyrektor Iwona Górka podziękowała całej społeczności szkolnej za rok wytężonej nauki i pracy, a także życzyła wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Po uroczystym ślubowaniu absolwentów klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wyróżnionych uczniów i przedszkolaków. Całą uroczystość wzbogacił występy: wokalny naszej utalentowanej uczennicy klasy drugiej gimnazjum, a także szkolnego koła tanecznego „ Zakręcone”, które jak zawsze porwały wszystkich do tańca. Nasi uczniowie zaprezentowali scenki ze spotkania absolwentów ZSZ , które rozbawiło wszystkich do łez. I tak pełni wzruszeń i zadowolenia zakończyliśmy kolejny rok nauki szkolnej.
POWITANIE LATA
W dniu 18.06.2018 r. odbył się piknik integracyjny „Powitanie lata” na terenie Sieradzkiego Parku Etnograficznego zorganizowany przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Brali w nim udział uczestnicy zajęć wraz z opiekunami, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, dyrekcja SOSW, nauczyciele. W sielskim otoczeniu czekał na wszystkich smaczny poczęstunek. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po okolicy.
Podczas spotkania p. dyr. Iwona Górka i p. dyr. Maria Wika wręczyły dyplomy uczestnikom zajęć rewalidacyjno-wychowawczych za ciężką pracę w roku szkolnym 2017/2018.
Piknik sprawił wszystkim dużo radości i wprowadził w wakacyjny klimat.
XII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNY "PRZYGODA W KUCHNI" POD HASŁEM "UŚMIECH DZIECKA"
W dniu 23 maja 2018 roku uczennice ZSZ nr 3 : Magdalena Szymczak i Alicja Skrobała wzięły udział w XII Międzyszkolnym Konkursie Gastronomicznym "Przygoda w Kuchni" pod hasłem "Uśmiech dziecka". Miejscem konkursu był SOSW Nr 1 w Łodzi ul. Siedlecka. Nasze uczennice sporządziły SIERADZKIE PYSZNE DESERKI-koktajl owocowy w ananasie, banany w czekoladzie, naleśniki z twarogiem waniliowym.
Celem głównym konkursu było wykazanie się umiejętnościami kulinarnymi w sporządzaniu oryginalnego deseru przeznaczonego dla dziecka. Rozwijanie kreatywności i pomysłowości podczas przygotowania potraw Podniesienie poziomu kształcenia i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych szkół specjalnych. Stworzenie możliwości sprawdzenia się i konfrontacji uczniów . Komisja oceniała: sposób przygotowania i serwowania deserów przygotowanych według własnej receptury, oryginalność przepisu, pomysłowość i kreatywność, sposób prezentacji potrawy i oryginalny sposób zareklamowania potrawy. Uczennice rywalizowały z 5 drużynami. Zdobyły I miejsce. Otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. GRATULUJEMY !!!
SPOTKANIE Z POLICJANTEM "bEZPIECZNE WAKACJE"

13 czerwca 2017r. w ramach realizacji programu wychowania komunikacyjnego „Bądź bezpieczny” odbyło się kolejne z przedstawicielem policji st. aspirant Agnieszką Kulawiecką. Spotkanie to odbyło się w dwóch grup wiekowych i miało na celu utrwalenie podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przestróg i rad bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad wodą, w górach, w lesie, podczas burzy, na plaży i zachowania się w stosunku do nieznajomych [przedstawionych przez panią policjantkę. . Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną pt.: „ Bezpieczne wakacje”. Wszystkim życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!!! – organizatorzy – p. A. Mikołajczyk, p. A. Wencwel i p. B. Kubiś-Knop.
III SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
17 maja już po raz kolejny odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów naszej szkoły zorganizowany pod hasłem „Ziemia – nasza planeta”.
Celem była popularyzacja wiedzy na temat ochrony środowiska. W konkursie brało udział 13 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Każdy z uczestników zaprezentował jeden wybrany utwór związany z tematyka ekologiczną.
Komisja konkursowa w składzie dyr. P. Iszczek- przewodniczący, p. B. Kubis-Knop, p. J. Cajdler, była pod dużym wrażeniem występów uczestników. Na ocenę recytacji składały się miały wpływ m.in. pamięciowe opanowanie tekstu i wyraz artystyczny. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca: Natalii Zych z ZTG1 /wiersz: „Zmartwienia Ziemi” i Krystianowi Kowalczykowi z kl. V /wiersz: „Ranek w lesie”/. Wyróżnienia, dyplomy i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. Sponsorem nagród było Stowarzyszenie AB OVO, przy wsparciu sklep „REBEL ELEKTRO”
Konkurs zorganizowały panie: Marzena Szczuko i Sylwia Wojtyniak.
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
W dniu 6 czerwca 2018r. gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole przedstawiciela Nadleśnictwa Złoczew. Pan Daniel Palma opowiadał o ochronie lasów, zagrożeniu pożarem podczas upałów, a także przypomniał o podstawowych zasadach bezpiecznego obcowania z przyrodą. Spotkanie to zakończyło dwuletni program ekologiczny „Jestem przyjacielem przyrody” . Został także rozstrzygnięty konkurs pod hasłem „Drugie życie śmieci”.
WYCIECZKA UCZNIÓW SPP
W dniu 16 maja 2018r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami i przedstawicielami rodziców wzięli udział w wycieczce do Zakładu Aktywności Zawodowej w Wieruszowie. W bardzo miłej atmosferze nasi wychowankowie mogli poznać zasady funkcjonowania zakładu, poszczególne stanowiska pracy, formy wynagrodzenia, a także możliwości zatrudnienia.