Aktualności

BAL KARNAWALOWY
W dniu 7 lutego 2019 r cała społeczność szkolna bawiła się wspólnie na długo wyczekiwanym przez uczniów balu karnawałowym. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką i śpiewem. Uczniowie i przedszkolaki świetnie się bawili. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie imprezy i słodki poczęstunek.
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zimowej zabawy. Aby przebiegały one szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego na śniegu i lodzie. W dniach 30 i 31 stycznia 2019r. w ramach realizacji programu komunikacyjnego „Bądź bezpieczny”, w dwóch grupach wiekowych dla młodszych i starszych uczniów naszej szkoły, odbyły się spotkania, podczas których przypomnieliśmy sobie o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialną, oceniając różne zachowania dzieci na slajdach wykorzystując sylwety uśmiechniętej i smutnej buźki. Najmłodsi bawili się podczas zabawy oddechowej i zimowej wyliczanki. Na koniec wspólnie wylepiliśmy bałwany, którym zostały przyklejone wydrukowane na paskach papieru zasady postępowania w czasie ferii. Bałwany wiszą na korytarzu szkolnym, a w klasach widoczne są kodeksy postępowania w czasie ferii zimowych, aby wszystkim uczniom przypominać jak bezpiecznie spędzić ferii zimowych. Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy udanych i bezpiecznych ferii zimowych!!!
PROJEKT "LEPSZY START"
Od stycznia 2019r. ruszyły zajęcia dla uczniów w ramach Projektu "Lepszy start". Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.Realizowany będzie w naszej placówce w terminie 01.10.2018 do 30.09.2020r. Dedykowany jest 60 uczniom oraz 25 nauczycielom placówki. Celem głównym jest podniesienie kompetencji kluczowych, umiejętności niezbędnych na rynku pracy u uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, rozwijanie indywidualizacji pracy, doskonalenie umiejętności i kwalifikacji nauczycieli poprzez realizację cyklu zajęć, udział w doskonaleniu zawodowym, przy jednoczesnym doposażeniu placówki w sprzęt TIK, inne pomoce dydaktyczne.
Całkowita wartość projektu to 939.322,85.000 zł., w tym otrzymane dofinansowanie 872322,85zł.
ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE KOLĘD
22 stycznia 2019r, w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli odbył się XII FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK. Naszą placówkę reprezentowała uczennica klasy III gimnazjum Natalia Wojterzak, która zaprezentowała staropolską pastorałkę „Z narodzenia Pana”. Swoim wokalem zdobyła I miejsce i wygrała festiwal w kategorii soliści.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
SPOTKANIA Z MUZYKĄ
24 grudnia odbyło się pierwsza audycja muzyczna w ramach projektu edukacyjnego Spotkania z Filharmonią. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu, na terenie naszej placówki. Styczniowe spotkanie dotyczyło tańców i przyśpiewek Beskidu Śląskiego. Celem projektu jest edukacja kulturalna i estetyczna, stanowiąca wsparcie dla rozwoju społeczno-kulturowego, uwrażliwienie na sztukę i przygotowanie do bardziej świadomego odbioru dzieł artystycznych, ale również wykorzystanie muzyki jako bardziej komunikatywnego środka do przekazu treści edukacyjnych wychowanków.
W programie spotkań przewidziane są prezentacje instrumentów na żywo, koncert muzyczny, śpiewanie i inscenizacje piosenek, animacje i zabawy integracyjno-ruchowe.
BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
Kolejne spotkanie w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczny w domu, szkole, na ulicy” odbyło się 29.11.2018r. pod hasłem „Zagrożenia Internetu”. Uczestniczyli w nim uczniowie SPP i ZTG wraz z wychowawcami. Podczas rożnych form aktywności, uczniowie poznawali wady i zalety korzystania z Internetu, a także zagrożenia jakie niosą ze sobą określone zachowania.
SZKOLNE KOLĘDOWANIE
W miłej i świątecznej atmosferze 18 grudnia 2017r. odbyło się szkolne kolędowanie. Nasi uczniowieprzygotowali piękne wiersze i piosenki świateczne, dekoracje oraz słodki poczęstunek. Słuchaliśmy tradycyjnych polskich kolęd, a także podziwialiśmy świąteczny taniec. Podczas uroczystości wręczono nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na najładniejszą kartkę lub ozdobę bożonarodzeniową. W radosnej i ciepłej atmosferze cała społeczność szkolna spędziła ten przedświąteczny czas. Następne kolędowanie już za rok..
JESIENNE WARZYWA NA START
„Jesienne warzywa na start!” to tytuł konkursy, który odbył się 24.10.2018r w naszym ośrodku. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczestnicy pracowali w trzech zespołach zadaniowych, demonstrując swoje umiejętności manualne, a także kreatywność i staranność wykonania. Ich praca została oceniona przez jury, w skład którego weszli nauczyciele i rodzice. Pierwsze miejsce zajęła klasa II, natomiast dwa drugie miejsca przypadły klasom: III a i III b. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
SPOTKANIE WIGILIJNE
13 grudnia 2018 roku odbyło się tradycyjnie spotkanie wigilijne w restauracji „Marusia” zorganizowane przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i Stowarzyszenie „Dary Losu”.
Uczestnikami byli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu objęci zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi, mieszkańcy DPS-u, podopieczni Stowarzyszenia „Dary Losu” wraz z rodzicami, opiekunami, nauczycielami, terapeutami.
Uroczystość uświetnili również swoją obecnością: przedstawiciele władz powiatu sieradzkiego, przedstawiciele instytucji – PCPR, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Nadleśnictwo Złoczew, współgospodarze spotkania czyli kadra kierownicza Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu, wielki przyjaciel – wieloletni dyrektor SOSW, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Sieradzu, przedstawiciele mediów.
Uroczystość rozpoczęły kolędy w wykonaniu uczniów ze Środowiskowej Świetlicy Profilaktyczno-Komputerowej Stowarzyszenia „Dary Losu”. Spotkanie przebiegało
w atmosferze wzajemnej życzliwości. Były pełne serdeczności życzenia od dyrekcji SOSW.
Wszyscy dzielili się opłatkiem, składali sobie płynące z serca życzenia. Na odświętnie przygotowanych stołach nie mogło zabraknąć tradycyjnych, wigilijnych potraw. Czas umilał nam koncert kolęd w wykonaniu uczennicy Liceum z Warty.
Następnie wielu emocji dostarczyła wizyta św. Mikołaja w towarzystwie Śnieżynki i wręczane przez nich upominki.
Był to czas pełen magii, radości i pięknie wprowadził w nastrój świąt Bożego Narodzenia.

MIKOŁAJKI W ZESPOŁACH TERAPEUTYCZNYCH
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Już od samego rana uczniowie Szkoły Podstawowej nasłuchiwali, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku jednak 7 grudnia we wczesnych godzinach, z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły Św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały . Wcześniej nauczyły się piosenki i przygotowały duże ozdobne choinki. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci powitały gościa piosenką. W ten wyjątkowy dzień marzeniem Mikołaja było, aby uśmiech nie schodził z twarzy wszystkich uczniów. Udało się, wszyscy bawili się wyśmienicie i otrzymali wymarzone prezenty.
WIGILIA W INTERNACIE
W dniu 18 grudnia odbyła się już tradycyjnie wigilia internacka. Wzięli w niej udział wychowankowie internatu wraz z rodzicami, dyrekcja, obecni i emerytowani pracownicy Ośrodka. Przybyło również światełko betlejemskie przyniesione przez Druha L. Moczydłowskiego. Nie mogło zabraknąć symbolicznego łamania się opłatkiem oraz wspólnego śpiewania pięknych, polskich kolęd.
Młodzież zaprezentowała jasełkę, która wprowadziła wszystkich w cudowny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w cyklicznych zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu. Tak jest i w tym roku szkolnym. Pierwsze zajęcia odbyły się w listopadzie, tematycznie związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejne, grudniowe, przybliżyły uczniom tematykę świąteczną. Zajęcia przygotowała i poprowadziła dla nas sympatyczna Pani Ania Dąbek, pracownik biblioteki, serdecznie dziękujemy! :)
ŚWIĄTECZNE DEKOROWANIE PIERNIKÓW
W czwartek 6.12.2018r.na świetlicy szkolnej unosił się zapach świątecznych pierniczków. Dzieci z zespołów terapeutycznych pod opieka wychowawców z zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały ciasteczka różnokolorowymi lukrami, barwnymi posypkami, cukrowymi pisakami i kolorowymi cukiereczkami. Powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Po skończonej pracy nastąpił najprzyjemniejszy moment czyli smakowanie przygotowanych pierników. Były pyszne!!! Ozdobią nasze choinki w klasach. Każde dziecko udekorowało tez pierniczki, które zabrało do domu. Na warsztatach panowała świąteczna i ciepła atmosfera zbliżających się Świat.
WIZYTA PARTNERSKA W SIERADZU
Od 12 do 16 listopada 2018 w ramach realizacji projektu ERASMUS+ „Przyszłość zaczyna się dziś” (KA229) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sieradzu gościł 15 nauczycieli i dyrektorów szkół partnerskich z 3 krajów: Włoch, Hiszpanii i Chorwacji. W tym czasie odbyły się szkolenia (pod hasłem: „Szczęśliwy nauczyciel= szczęśliwy uczeń”): trening relacji interpersonalnych, zajęcia z zakresu komunikacji alternatywnej, studium przypadku, analiza dzieła malarskiego, metody relaksacji, warsztaty taneczne, plastyczne oraz teatralne. Goście obserwowali lekcje, nie tylko w SOSW, lecz również w SP4, zapoznali się z polską kulturą (folklor regionu sieradzkiego) oraz historią (głownie w trakcie Koncertu Patriotycznego – 13.11.2018 w Sieradzkim Centrum Kultury, z udziałem delegacji szkół sieradzkich: z SP6, SP10, SPGS, I LO, II LO, KLO, SOSW). Partnerzy wzięli również udział w konferencji na temat przeciwdziałania zjawisku wczesnego kończenia szkoły przez uczniów (prelegenci to dyrektorzy i koordynatorzy projektów z: Centrum Edukacji Zawodowej – jako przykładu dobrych praktyk w kraju, a także z I LO im. K .Jagiellończyka oraz SP4 im. M. Konopnickiej – jako placówek proponujących rozwiązania edukacyjne na szczeblu międzynarodowym w ramach projektu Erasmus+ - współpracy szkół).
Piątek, jako ostatni dzień spotkania, był przeznaczony na poznanie historii stolicy oraz jej dziedzictwa kulturowego.
BEZPIECZNY W DOMU, SZKOLE I NA ULICY"
23 listopada bieżącego roku, w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczny w domu, szkole i na ulicy”, odbyły się zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej „Spotkanie z nieznajomym”. Organizatorki, p. A.Maślak, p. J.Bronka, p. I.Pietruszewska i p. R.Dziedziela, zaprezentowały i omówiły sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w kontaktach z nieznajomym. Uczniowie poznali sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. Na zakończenie została zaaranżowana sytuacja pojawienia się w sali osoby nieznajomej, dzięki temu uczniowie mieli okazję praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.